Plansza „Bierzemy udział w akcji Żonkile

Bakcyl w Kikole

Uczniowie klas ósmych uczestniczyli w lekcjach on-line w ramach projektu Bakcyl.


Główne zagadnienia poruszane w lekcji

  • Bezpieczne hasła, które będą trudne do złamania, ale łatwe do zapamiętania.

  • Które hasła są najbardziej popularne, a jakich należy unikać?

  • Bezpieczna tożsamość w Internecie. Co należy zrobić, aby chronić swoją prywatność i nie narażać się na cyberprzemoc?

  • Co zrobić, aby nie paść ofiarą zjawiska tzw. catfishing (czyli kradzież tożsamości)?

  • Różnice pomiędzy posiadaniem konta prywatnego a otwartego na aplikacjach takich jak Instagram. Dlaczego konto prywatne jest bezpieczniejsze?

  • Zjawisko phishingu. Na czym polega i jak się przed nim chronić?

  • Co zrobić, aby nasz smartphone był bezpieczny?

  • Jak zachować się w sytuacji, kiedy padniemy ofiarą cyberprzemocy?


Zapraszamy do galerii zdjęć na szkolnego fb


Informację napisał koordynator projektu- Damian Koralewski

Żywa lekcja historii

Szkoła Podstawowa w Kikole przystąpiła do projektu pt. ,,Jestem Polakiem- więc mam obowiązki polskie”, którego organizatorem jest KGW Różanka  z Kaniewa. Przedsięwzięcie jest finansowane w ramach Programu Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i    I. J. Paderewskiego Funduszu Patriotycznego. W ramach projektu uczniowie będą uczestniczyć w żywych lekcjach historii, które poszerzą ich wiedzę dotyczącą odzyskania niepodległości o elementy lokalne. Podczas zajęć dzieci i młodzież poznają rolę Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej w przebiegu wojny i odzyskaniu niepodległości. Placówki uczestniczące w projekcie otrzymają materiały edukacyjne poszerzające wiedzę o historię regionu.

19 października 2021 r. odbyła się pierwsza z cyklu żywa lekcja historii  poświęcona dziejom 4 szwadronu ,Dzieci Kujawskich” 4 Pułku Ułanów Zaniemeńskich. Adresatami zajęć byli uczniowie klas 4-8. Spotkanie poprowadził p. Grzegorz Bernaciak- kolekcjoner oraz pasjonat historii. Zaprezentował on uczestnikom bogatą kolekcję broni używanej w czasie I wojny oraz konfliktu polsko-bolszewickiego. Wśród eksponatów znalazły się : ckm, broń długa, rewolwery, pistolety oraz broń biała. Prowadzący zwrócił uwagę uczestników spotkania na fakt, że eksponaty mają wielką wartość historyczną i należy je odpowiednio traktować, aby mogły służyć kolejnym pokoleniom w poznawaniu przeszłości.

Na specjalne zaproszenie pani dyrektor odbył się również pokaz dla przedszkolaków. Spotkanie z ,,żywą historią” zaciekawiło ich i sprawiło wiele radości.


Zapraszamy do galerii zdjęć na szkolnego fb


Wydarzenie opisała Jolanta Kuczkowska

„Sprzątanie Świata”

„Ziemia nie należy do człowieka, człowiek należy do Ziemi. Cokolwiek przydarzy się Ziemi, przydarzy się człowiekowi. Człowiek nie utkał pajęczyny życia – jest on niteczką w tej pajęczynie. Jeżeli niszczy więc pajęczynę, niszczy samego siebie”.

Wszyscy odpowiadamy za stan naszego środowiska naturalnego. Człowiek i jego działalność przynoszą opłakane skutki, które każdego roku przybierają na sile - ocieplenie klimatu i idące za nim gwałtowne wydarzenia pogodowe, topnienie lodowców, zanieczyszczenie powietrza, wód i gleby.

Czy to nie powód do zastanowienia się nad własnym postępowaniem i do powzięcia stosownych działań? Myślę, iż warto nie tylko samemu włączyć się do akcji, ale i zachęcić do sprzątania świata swoich bliskich. To nie tylko będzie świetna okazja do spędzenia miło czasu, zrobienia dobrego uczynku dla siebie i otoczenia, ale i fajna zabawa. Z pewnością każdy z nas poczuje się lepiej i będzie żył w czystszym środowisku. Nie mamy drugiej Ziemi. Przyszłość naszej planety zależy od każdego, na pozór niewielkiego działania – zależy od nas. „Sprzątanie Świata” to międzynarodowa akcja, która polega na zbiorowym sprzątaniu wszelkiego rodzaju śmieci. Akcja ma na celu podniesienie świadomości ekologicznej każdego z nas.


Począwszy od roku 1999 uczniowie naszej szkoły angażują się w akcję. Każdego roku oczyszczane są tereny gminy oraz zwiększana jest świadomość młodego człowieka – każdy zdaje sobie sprawę, jak ważne jest jego działanie. Nasze działania od początku wspiera Urząd Gminy.

Temat tegorocznej edycji to: „Myślę, więc nie śmiecę”.

Akcja połączona była z zakrojoną na szeroką skalę akcją uświadamiania społeczności uczniowskiej o wadze, jaką odgrywa dla środowiska segregacja śmieci. Kolejny raz uczniowie z Kikoła stanęli na wysokości zadania.


Zapraszamy do obejrzenia prezentacji z przebiegu naszych działań


Tekst napisał Ireneusz Bednorz

Bliskie spotkania z naturą w Czarnym Bryńsku

W dniach 6-7 i 15-16 września 2021r. uczniowie klas VII i VIII naszej szkoły wzięli udział w dwudniowych wyjazdach do Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Edukacji Ekologicznej Ochrony Bioróżnorodności “Eko-Czar” w Czarnym Bryńsku. Ośrodek zlokalizowany jest w kompleksach leśnych Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego.


Zajęcia prowadzone były przez pracowników parku i były zgodne z podstawą programową oraz  dostosowane do grupy wiekowej młodzieży.  Składały się z części terenowej, odbytej na ścieżce przyrodniczo-dydaktycznej oraz z części stacjonarnej. Nasi młodzi ekolodzy odbyli piesze wędrówki do rezerwatu “Jar Brynicki” i do rezerwatu “Jezioro Czarny Bryńsk”. Uczniowie dotarli do rzeki Brynicy, która stanowi naturalną granicę między województwami kujawsko-pomorskim i warmińsko- mazurskim. Z wielkim żalem oglądali ok. 500-letni Dąb Rzeczypospolitej, który spłonął podpalony przez nieznanych sprawców 25 grudnia 2020 roku. O wydarzeniu tym informują kamienne tablice ustawione przy zwalonym pomniku przyrody. Obok niej posadzono młode drzewko z nasiona pochodzącego ze spalonego dębu.


Możliwość obcowania z przyrodą w najpiękniejszych miejscach Parku, profesjonalizm i kompetencje prowadzących zajęcia terenowe dały uczestnikom ogromną wiedzę o walorach przyrodniczych, kulturowych i historycznych tego miejsca, a także wiele satysfakcji i radości z poznania nowych miejsc. Po zajęciach był czas na wspólne rozgrywki sportowe oraz integrację przy grillu.


W ramach dwudniowego pobytu zapewniono nam bezpłatne, pełne wyżywienie oraz bezpłatne noclegi. Koszty dojazdu uczestnicy pokryli z własnych środków. W wyjeździe uczestniczyło 35 uczniów i 2 nauczycieli - opiekunów grupy.


Zapraszamy do galerii zdjęć na szkolnego fb


Autorami tekstu są Renata Kilanowska i Marek Baranowski

Spotkanie integracyjne

Uczniowie klasy VI a i VII c wraz z wychowawczyniami i p. M. Zajączkowskim spędzili piątkowe popołudnie i noc (z 01.10 na 02.10) na spotkaniu integracyjnym. Nocowanie odbyło się w budynku szkoły podstawowej w Kikole.


Młodzież miała okazję aktywnie spędzić czas, uczestniczyć w rozgrywkach sportowych na hali oraz  dobrze się bawić podczas pieczenia kiełbasek przy ognisku nad jeziorem.

Bardzo dziękujemy p. A. Redmerskiemu za perfekcyjne przygotowanie ogniska. Nawet kijki do kiełbasek czekały w gotowości.

Na ognisku odwiedził nas p. wicedyrektor D. Koralewski, który przyniósł dla uczniów słodki poczęstunek.


Tej nocy nikt nie był głodny, bo po powrocie znad jeziora do szkolnych drzwi zapukał pracownik Duetu z kartonami pizzy.


Zapraszamy do galerii zdjęć na szkolnego fb


Autorami tekstu są Jolanta Kuczkowska i Małgorzata Szymańska

BohaterON - projekt edukacyjny

Po raz kolejny nasza szkoła przystąpiła do projektu BohaterON. Podobnie jak w poprzednich edycjach kampania miała na celu upamiętnienie oraz uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego, rozbudzenie wśród uczniów zainteresowania przeszłością , podniesienie poziomu wiedzy i świadomości wśród młodego pokolenia na temat wydarzeń z sierpnia-września 1944 r.


W naszej szkole w akcji uczestniczyło ponad 100 uczniów. W zespołach klasowych na lekcjach historii przeprowadzono zajęcia według scenariuszy przygotowanych przez Organizatora. W klasach czwartych były to zajęcia ,,Mały” roznosiciel nadziei, a w klasach starszych ,,Co za historia. Powstanie Warszawskie”. Uczniowie klas młodszych poznali historię Pana Stanisława, który będąc 12-letnim chłopcem stał się tytułowym ,,roznosicielem nadziei”. Starsi uczniowie poznawali odpowiedzi na trudne pytania dotyczące powstania. Dlaczego doszło do wybuchu? Jak przebiegało? Jak zachowali się nasi sojusznicy? Jak wyglądało życie codzienne podczas powstania? Jaką cenę zapłaciła stolica?

Po zajęciach uczestnicy mogli pisemnie podzielić się swoimi przemyśleniami na temat Powstańców oraz ich przeżyć. Oto najciekawsze wypowiedzi:

,,Małych listonoszy, którzy w czasie Powstania Warszawskiego dostarczali listy, nazywano roznosicielami nadziei. Dostarczali oni wiadomości od walczących powstańców do ich rodzin. Chciałbym im podziękować za odwagę na wojnie, za walkę i za to, że bronili naszej Ojczyzny”

(Adam z klasy 4 b)

,,Uczestnicy Powstania Warszawskiego,

podziwiam Was za to, że potrafiliście się poderwać do boju i walczyć za wolność naszej Ojczyzny. Jestem z Was dumna i dziękuję Wam.”

(Wiktoria z klasy 4 b)

Lekcja o powstaniu zainspirowała uczniów i ich rodziny do rozmów o czasie wojny. Szymon z klasy 4 b opisał piękną historię miłości swoich pradziadków. Oboje zostali wywiezieni na przymusowe roboty do Niemiec (pradziadek dostał się do niewoli podczas bitwy nad Bzurą). Tam się poznali i pokochali. W niewoli pobrali się. Tam urodził się ich pierwszy syn. Po zakończeniu wojny wrócili do kraju. Szymon przyniósł zdjęcia rodzinne  z czasu wojny oraz dokumenty pradziadków.


Zapraszamy do galerii zdjęć na szkolnego fb

Tekst napisała Jolanta Kuczkowska

„Akcja- integracja” w przedszkolu „Kraina Bajek”

Nauczyciele Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Przedszkola Publicznego Kraina Bajek w Kikole postanowili  zorganizować swoim podopiecznym przedstawienie teatralne pt. ,,Akcja integracja- bajkowe czytanie ,,Czerwony Kapturek''.

 W ramach akcji ,,Narodowe Czytanie dla najmłodszych'' dnia 27.09.2021 roku o godzinie 10 odbył się teatrzyk zaadresowany  dla dzieci przedszkolnych i dzieci z klas I-III. Akcja miała na celu promocję czytelnictwa, rozwijanie kreatywności i wrażliwości czytelniczej, a także wizualizację pasji czytania. 


Dzieci z wielkim zainteresowaniem oglądały przedstawienie, a na koniec nagrodziły aktorów wielkimi brawami.


Małgorzata Statkiewicz-Zalewska


Zapraszamy do galerii zdjęć na szkolnego fb

Lekturki spod chmurki

1  października 2021 r. uczniowie klasy IIb  rozpoczynają swoją przygodę z międzynarodowym projektem edukacyjnym wspierającym rozwój czytelnictwa wśród dzieci „CZYTAM Z KLASĄ – lekturki spod chmurki”.


Stworzyliśmy kącik czytelniczy z chmurką Tosią i przygotowaliśmy lekturniki,  które będą na bieżąco uzupełniane.

Przez cały rok szkolny będziemy realizowali zadania wynikające z projektu.


Szykuje się niezwykła czytelnicza przygoda.


Do pobrania ze strony autora i organizatora projektu:

Baner

Plakaty

Tekst napisała Elżbieta Śrutkowska

Pożegnanie lata w zerówce

,,Klub Wielbicieli Owadów - Pszczółka” żegna lato. Dzieci z Klubu cieszą się z efektów swojej pracy. Zachwycająca rabata, pełna pięknych, pożytecznych i przyjaznych kwiatów powstała z myślą o owadach zapylających.

Jako założycielka i opiekunka ,, Klubu Wielbicieli Owadów  - Pszczółka”. Dziękuję wychowawcom: Pani Małgorzacie Jankowskiej, Pani Agnieszce Rygielskiej i Pani Kamili Warot, jak również Pani Monice Baranowskiej oraz wszystkim pracownikom szkoły przy ul. Zboińskiego za pomoc i wsparcie w pielęgnacji szkolnej rabaty przyjaznej owadom zapylającym.

Założycielka i opiekunka ,,Klubu Wielbicieli Owadów - Pszczółka”

Renata Górska


Zapraszamy do galerii zdjęć na szkolnego fb

Informację napisała Renata Górska

Aktywnie wracamy do szkoły.

Podczas zajęć wychowania fizycznego zostały rozegrane sztafety klasowe, które cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów.  Rywalizacja dziewcząt i chłopców przebiegła zgodnie z zasadami fair play.


Zapraszamy do galerii zdjęć na szkolnego fb


Wydarzenie opisała Anna Witkowska

Logo Szkoła Odkrywców Talentów
Logo Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy
Logo strony zdamy.pl
Logo strony saferinternet.pl
Logo OKE Gdańsk
Logo Ministerstwa Edukacji i Nauki
Logo Zachowaj Trzeźwy Umysł
Logo strony lekcjaenter.pl
Logo - Dziecko w Sieci
Logo Owoce i Warzywa w Szkole
Logo: Niepodległa - Polska Stulecie Odzyskania Niepodległości