top of page

mLegitymacja

Nasza szkoła przystąpiła do projektu mLegitymacja – wspólnej inicjatywy Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Cyfryzacji.

 

Co to takiego?

mLegitymacja to legitymacja szkolna w telefonie będąca częścią aplikacji mObywatel. Jest bezpiecznym, nowoczesnym i bezpłatnym narzędziem, które – identycznie jak papierowa legitymacja – poświadcza uprawnienia uczniów do ulgowych przejazdów kolejowych, czy autobusowych.

 

Obecnie, funkcjonalność mLegitymacja dostępna jest dla użytkowników urządzeń z systemem Android w wersji min. 6.0.

 

W tym mobilnym dokumencie zapisane są wszystkie dane, które można znaleźć w papierowej legitymacji: imię i nazwisko ucznia, numer legitymacji, datę wydania, termin ważności, status użytkownika (uczeń), datę urodzenia, PESEL, nazwę i adres szkoły.

 

Uczniowie mogą korzystać z mLegitymacji w tych samych sytuacjach, w których obecnie korzystają z „tradycyjnych” dokumentów: podczas kontroli biletów, przy zakupie biletów do kina itp.

 

Jak to działa?

"Mobilna" legitymacja będzie mogła być wydana uczniowi, któremu uprzednio wydano legitymację szkolną. Okres ważności mLegitymacji będzie tożsamy z okresem ważności wydanej uczniowi odpowiednio legitymacji szkolnej albo e-legitymacji (przedłużenie ważności wspomnianych legitymacji wymagało będzie ponownego wydania mLegitymacji). 

 

W przypadku utraty ważności „tradycyjnej” legitymacji, mobilna wersja dokumentu będzie unieważniana. Unieważnienie będzie mogło być dokonane przez szkołę także w przypadku utraty mLegitymacji na skutek uszkodzeń, niepoprawnego działania lub utraty urządzenia mobilnego, w którym była przechowywana (mLegitymacja jest przypisana do konkretnego urządzenia - w momencie zgubienia lub kradzieży telefonu należy natychmiastowo poinformować osoby odpowiedzialne za wydawanie mLegitymacji).

 

Ważność mLegitymacji można przedłużyć:

 • uczeń może wybrać w aplikacji mObywatel mLegitymację Szkolną, następnie funkcję Więcej a z menu, które się wyświetli „Przedłuż ważność”. W ten sposób aplikacją należy zeskanować kod, który wydaje szkoła.

 • z poziomu szkoły: sekretariat lub osoba uprawniona wystawia kod w systemie mLegitymacji – korzystając z podobnych funkcji jak przy wystawianiu nowej legitymacji.

 

Aby uruchomić mLegitymację należy:

 1. Złożyć wniosek do dyrektora szkoły o wydanie mLegitymacji. Wnioski prosimy przekazywać do sekretariatu lub wysłać skan na adres: sp.sekretariat@interia.pl

 2. Wraz z wnioskiem należy jako załącznik dodać zdjęcie legitymacyjne w formacie JPG lub JPEG w rozmiarze do 5 MB, podpisane w nazwie pliku imieniem i nazwiskiem ucznia oraz klasą.

 3. Pobrać Aplikację mObywatel, potwierdzić regulamin. 

 4. Link do oficjalnego źródła aplikacji mObywatel: https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.nask.mobywatel

 5. Po otrzymaniu ze szkoły kodu aktywacyjnego uruchomić system na urządzeniu.

 

Podstawa prawna:

 • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 26 kwietnia 2018 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 939 ze zm.)

 • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 16 października 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych: (Dz.U. 2018 poz. 2011)

 

Bezpłatny kreator zdjęć do mLegitymacji

Wykonywanie zdjęć do oficjalnych dokumentów wcale nie należy do najłatwiejszych, zwłaszcza kiedy chce się je wykonać z domu. W odpowiedzi na tę właśnie potrzebę, powstał bezpłatny kreator zdjęć do mLegitymacji, który w krótką chwilę przeprowadzi Cię przez proces tworzenia idealnych zdjęć do twojej elektronicznej legitymacji ‒ i to wszystko z poziomu smartfonu!

 

Wykonaj zdjęcie w kilka sekund

Generator zdjęć do mLegitymacji wykorzystuje technologię sztucznej inteligencji i w przykładny sposób przekształci Twoje zdjęcia zrobione smartfonem, w fotografie spełniające wszystkie wymogi mLegitymacji.

 

Twoim zadaniem jest przygotowanie zdjęcia, które może zrobić koleżanka/kolega lub członek Twojej rodziny. Przez cały proces przygotowywania zdjęcia możesz przejść z poziomu twojego smartfona - wystarczy, że klikniesz w link i wejdziesz na stronę Kreatora, który poprowadzi Cię krok po kroku. Następnie, oprogramowanie w kilka sekund przerobi twoją fotografię, usuwając z niej tło, poprawiając oświetlenie i odpowiednio przycinając. W rezultacie otrzymasz gotową do wysłania fotografię do mLegitymacji, która spełnia wszystkie oficjalne kryteria.

 

Podczas wykonywania zdjęcia pamiętaj o następujących zasadach:

 1. Patrz prosto w obiektyw i nie przechylaj głowy na boki. 

 2. Stój wyprostowany. 

 3. Zadbaj o to, by na twojej twarzy nie było żadnych cieni - dobrym miejscem może być ściana na przeciwko okna. 

 4. Miej zamknięte usta. 

 5. Generator zdjęć do mLegitymacji.                                                                                                                              

 6. Link do Kreatora znajdziesz tutaj: https://passport-photo.online/pl/zdjecie-do-mlegitymacji

 7. Postępuj z instrukcjami dostępnymi na stronie. 

 8. Możesz wgrać tyle zdjęć, ile tylko chcesz, a potem wybrać najkorzystniejszą wersję. 

 9. Teraz pałeczkę przejmuje Kreator, który automatycznie i w kilka sekund przygotowuje dla Ciebie bezpłatnie zdjęcia do legitymacji - ze stuprocentową gwarancją akceptacji. 

 10. Wystarczy tylko przesłać zdjęcia do sekretariatu. 

 11. Gdy Kreator zakończy swoje działanie, ty możesz spokojnie zapisać zdjęcia na dysku, a następnie przesłać je do sekretariatu. I to wszystko - możesz cieszyć się swoją nową legitymacją elektroniczną.                                                                                                                                                                           

Twoje dane również są bezpiecznie, ponieważ na żadnym etapie oprogramowanie nie zapisuje Twoich zdjęć, a połączenie dodatkowo jest szyfrowane z certyfikatami SSL.

Pobierz:

bottom of page