top of page

Laboratoria Przyszłości (w skrócie LP) to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Ich wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymały/ują od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Wsparcie przekazane jest w całości z góry - bez konieczności wniesienia wkładu własnego. 

 

Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. 

Dlatego Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów.

LP to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwolą uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności.

Wsparcie, które otrzymaliśmy w roku 2022 – bez konieczności wniesienia wkładu własnego, wyniosło  87 000,00 zł brutto. Oznacza to, że nasza szkoła bierze udział w programie “Laboratoria Przyszłości”.

 

Sprzęt otrzymany z programu Laboratoria Przyszłości:

 

1. Drukarka 3D VAT 0% do pakietu podstawowego typu: Sygnis Edu Lab 3D - pakiet  składa się z prostej w obsłudze drukarki 3D, której włączenie i uruchomienie zajmuje krótką chwilę. Zamknięta komora zabezpiecza przed kurzem i zanieczyszczeniem drukarki, a zabudowa elementów grzewczych chroni przed przypadkowym oparzeniem. Specjalny i podgrzewany stół roboczy zapewnia możliwość pracy bez konieczności poziomowania. Drukarka pozwala na wydruk m. in. własnych, stworzonych przez uczniów projektów, narzędzi dydaktycznych i pomocy naukowych dostępnych bezpłatnie, pamiątek, nagród i upominków - z gotowych projektów, jak
i stworzonych podczas zajęć, elementów makiet, wynalazków i modeli, które mogą zostać wykorzystane podczas lekcji, w pracy projektowej lub prezentacji.

2. Pakiet podstawowy do drukarki 3D typu:  Edu Lab 3D - w zestawie edukacyjnym: pakiet 10 lekcji, które w prosty sposób wyjaśniają podstawy modelowania 3D oraz obsługę drukarki 3D i ogólnie dostępnego darmowego oprogramowania. Każda lekcja powinna składać się z trzech elementów rozwijających umiejętności związane z modelowaniem, drukiem 3D i realizacją projektu – niezbędnych do stworzenia praktycznej konstrukcji użytkowej. Każda lekcja powinna zawierać określone cele realizujące elementy podstawy programowej w ramach zajęć.

3. Pakiet filamentów  typu: Sygnis Edu Lab 3D - filament typu FlashForge PLA 

0,5 Kg -mix kolorów 

4. Zestaw z mikrokontrolerem typu: BeCreo – 3 szt. - zestaw do nauki podstaw programowania, elektroniki, mechatroniki i elementów robotyki do wykorzystania na zajęciach techniki, informatyki, fizyki oraz na innych przedmiotach. Zestaw powinny wyróżniać wysokiej jakości plansze dydaktyczne, schematy poglądowe do realizacji projektów uczniowskich oraz bezpieczne, stale aktualizowane oprogramowanie edukacyjne w formie kursu wraz z pełną obudową metodyczną dla uczniów i nauczyciela. 

5. Statyw do aparatu i kamery - używany jako statyw podczas nagrywania zajęć i apeli kamerą lub aparatem fotograficznym- będzie używany na różnych zajęciach . 

6. Mikrofon kierunkowy typu: Saramonic Vmic-Mini - kompaktowy kierunkowy mikrofon pojemnościowy, który zapewnia doskonałe nagrania dźwiękowe do wideo. Zintegrowany uchwyt tłumika pomaga uniknąć hałasu przenoszonego mechanicznie – wykorzystywany podczas zajęć na różnych przedmiotach . 

7. Mikroport  typu:  Saramonic Blink 500 B1 - kompaktowy, lekki i łatwy w użyciu system mikrofonów bezprzewodowych do lustrzanek cyfrowych, kamer bezlusterkowych i kamer wideo lub urządzeń mobilnych, który zapewnia szczegółowy, nadający się do emisji dźwięk -narzędzie do filmowania- wykorzystany będzie podczas zajęć na różnych przedmiotac

8. Gimbal do smartfona - umożliwiający wygodne nagrywanie filmów i vlogów zawierających dynamiczne ujęcia, dzięki funkcji dostosowywania się do ruchów w trakcie filmowania. 

9. Laptop marki:  Acer Chromebook Spin 512 - Chromebook  działający w oparciu o system operacyjny Google Chrome, który został zaprojektowany w taki sposób, aby cała praca przebiegała w chmurze. Wszystkie pliki, aplikacje, a nawet zawartość pulpitu  będzie przechowywana online (nie na urządzeniu) i pozostaje w niezmienionym stanie po każdorazowym zalogowaniu.  Kompaktowy i wytrzymały laptop z 12-calowym dotykowym wyświetlaczem, na którym można pracować za pomocą rysika.  Wydajna bateria(11 godzin pracy)  Strategicznie rozmieszczona antena bezprzewodowa z MU-MIMO

10. Zestaw oświetleniowy typu: Lampa SOFTBOX ze statywem i żarówką - gotowy do pracy zestaw oświetleniowy, w skład którego wchodzi oprawa oświetleniowa światła stałego SOFTBOX o wymiarach minimum 40x40cm, żarówka fotograficzna o mocy minimum 65W oraz statyw studyjny. Lekki, studyjno-plenerowy, trzysekcyjny statyw oświetleniowy. Maksymalna wysokość 230cm, wysokość robocza 2200 cm, wygodne zaciski sekcji, głowica studyjna 16mm z gwintem uniwersalnym 1/4". Statyw przeznaczony do pracy z małymi i średnimi lampami oraz zestawami oświetleniowymi. 

11. Aparat fotograficzny marki Canon PowerShot G7 X Mark II - dzięki matrycy
o wielkości 1,0 cala, jasnemu obiektywowi (f/1,8-2,8) i procesorowi DIGIC 7 ten kieszonkowy aparat kompaktowy z dużą matrycą umożliwia kreatywną pracę typową dla lustrzanki w przypadku zdjęć i filmów Full HD. Wyjątkowo jasna i precyzyjna optyka z obiektywem o przysłonie f/1,8–2,8, ogniskowej 24 mm, 4,2-krotnym zoomie optycznym
i maksymalnej czułości ISO 25600 zapewniają doskonałe zdjęcia w każdej sytuacji. 4-stopniowy inteligentny optyczny stabilizator obrazu z technologią Dual Sensing IS umożliwiają wykonywanie wyraźnych zdjęć oraz stabilnych filmów. Rejestracja wysokiej jakości obrazów JPEG w trudnych warunkach słabego oświetlenia dzięki zaawansowanemu procesorowi DIGIC 7 oraz typowej dla systemów EOS wbudowanej korekcji dyfrakcji
i funkcji Auto Ligthing Optimizer (Automatyczny optymalizator jasności). Łatwa nagrywanie filmów Full HD 60p o znakomitej jakości dzięki twórczej elastyczności związanej z możliwością dostosowania liczby klatek na sekundę (24, 25, 30, 50 i 60 kl./s). Przycisk Wi-Fi zapewnia szybki i łatwy skrót do funkcji Wi-Fi aparatu.  

12. Stacja lutownicza typu: HOT AIR z grotem 2w1 ST-8802 Atten -  wyposażona
w wyświetlacz LCD i funkcję kalibracji powietrza. 

13. Okulary wirtualnej rzeczywistości 3D typu ClassVR, czyli wirtualne laboratorium przedmiotowe zestaw typu  ClassVR Premium – 12 szt. - system ClassVR to nowoczesne narzędzia do realizacji podstawy programowej z wielu przedmiotów wykorzystujący wizualizacje miejsc w trybie 360°.  

14. Roczny dostęp do portalu wirtualnych lekcji typu ClassVR - licencja - VR! - interfejs ClassVR i portal sterowania nauczycielami zapewniają proste narzędzia, pozwalające każdemu uczniowi doświadczyć wirtualnej rzeczywistości we własnym tempie. Wraz z ClassVR masz dostęp do wielu różnych zasobów. Masz również możliwość dodawania własnych treści.  

15. Tablet marki  Lenovo 7 cali – 4 szt. wykorzystywane do obsługi i sterowania zestawem robotów PRO Photon 

16. Zestaw podstawowy typu: LEGO® Education SPIKE™ Prime – 3 szt. - zestaw klocków typu LEGO® Education SPIKE™ Prime jako narzędzie do nauki przedmiotów STEAM dla uczniów klas 4-8 szkoły podstawowej. Połączenie kolorowych klocków, prostego w użyciu sprzętu i oprogramowania oraz intuicyjnego języka kodowania opartego na Scratchu to idealny zestaw startowy do nauki robotyki.

17. Zestaw robotów typu: PRO Photon: Laboratorium Przyszłości  - 4 szt. - interdyscyplinarny zestaw Photon Laboratorium Przyszłości powstał, by wprowadzić uczniów w świat nowoczesnych technologii. Umiejętności, które rozwiną uczniowie wraz z zestawem:

-Umiejętności informatyczne
Uczniowie poznają podstawy programowania i rozwijają umiejętności kodowania, programując robota i tworząc własne systemy sztucznej inteligencji.

-Umiejętności matematyczne
Uczniowie doskonalą rozumienie relacji przestrzennych, wykonują operacje matematyczne w pamięci i poznają zasady geometrii poprzez praktyczne eksperymenty.

-Kreatywność
Uczniowie rozwijają kreatywność, łącząc różne technologie w celu stworzenia swoich unikalnych projektów.

-Praca w grupie i rozwiązywanie problemów
Uczniowie uczą się dostosowywać do swoich ról i rozwijają umiejętności konstruktywnego rozwiązywania problemów.

-Wymagania współczesnego rynku pracy
Uczniowie rozwijają kompetencje wymagane na współczesnym rynku pracy w przyjemny
i przystępny sposób.

-Świadome korzystanie z nowoczesnych technologii
Uczniowie mogą zobaczyć i przetestować, jak technologie działają w praktyce, co przekłada się na bardziej świadome korzystanie z nich.

-Zastosowanie SI w życiu codziennym
Pracując z zestawem, uczniowie rozwijają swoje zdolności twórcze, tworzą algorytmy sztucznej inteligencji i uczą się o jej zastosowaniach w prawdziwym życiu.

-Wszechstronne rozwiązania
​Dzięki licznym narzędziom, aplikacjom oraz akcesoriom zestaw uczy elastyczności
i gotowości do pracy w różnych środowiskach.

18. Zestaw podstawowy do nauki robotyki i programowania typu: LEGO® Education SPIKE™ Essential 3 szt. - zestaw klocków typu LEGO® Education SPIKE™ Essential dla uczniów klas I–III szkół podstawowych do nauki przedmiotów STEAM. LEGO® Education SPIKE™ Essential pozwala dzieciom w interaktywny sposób poznawać zagadnienia związane
z przedmiotami STEAM.

19. Multimedialna gra edukacyjna taka jak:  Scottie Go! EDU – 3 szt. - innowacyjne klocki do samodzielnej konstrukcji  do nauki programowania dla dzieci od 6 roku życia. Umożliwiające naukę programowania w szkole podstawowej. Bohaterem gry byłby  kosmita którego pojazd w wyniku awarii spada na ziemię. Przed uczniami powstanie wiele godzin nauki i zabawy oraz szereg wymagających pomysłowości wyzwań i zadań, które musi wykonać Scottie aby naprawić swój pojazd i wrócić do domu. Pakiet  powinien składać się z aplikacji oraz kartonowych klocków. Zawierać 91 zadań o rosnącym poziomie trudności. Aplikacja powinna być możliwa do zainstalowana na 3 urządzeniach przy użyciu kodu licencyjnego zawartego w pudełku, umożliwiając wykonanie wszystkich 91 zadań z gry. Aplikacja służy powinna wówczas do wyznaczenia zadania do rozwiązania, zeskanowania ułożonych z klocków programów i sprawdzenia ich poprawności.

20. Mikroskop cyfrowy marki  Levenhuk DTX 350 LCD - mikroskop Levenhuk DTX 350 LCD jest przeznaczony do prowadzenia badań stosowanych. Może być używany zamiast lupy cyfrowej do obserwowania małych obiektów (monety, nasiona, owady) lub jako mikroskop do badania preparatów nieprzezroczystych. Mikroskop jest łatwy w obsłudze, idealnie nadaje się do prowadzenia badań, sprawdza się jako przyrząd hobbystyczny lub może być używany do pracy. Powiększenie jest uzyskiwane za pomocą wbudowanej kamery cyfrowej. Jakość obrazu można dostosować, korzystając z oprogramowania. Preparat jest mocowany do stolika za pomocą zaczepów i oświetlany z góry przy użyciu ośmiu jasnych świateł LED. Powiększony obraz jest przekazywany do wbudowanego wyświetlacza. Ponadto obraz można wyświetlać na zewnętrznym wyświetlaczu, np. monitorze, laptopie lub projektorze. Oświetlenie i ostrość można regulować osobno. Wyniki obserwacji można zapisywać w postaci zdjęć lub filmów. Nagrania są zapisywane na dołączonej w zestawie karcie pamięci. Kolejna ważna funkcja to oprogramowanie do przetwarzania obrazu (dostępne na dołączonej płycie CD). Po jego zainstalowaniu na komputerze można uzyskać dostęp do dodatkowych opcji, np. regulacji jasności i kontrastu, dodawania tekstu do zdjęć oraz mierzenia wymiarów kątowych i liniowych preparatów. Ogromną zaletą tego mikroskopu jest jego autonomiczność. Wbudowana bateria pozwala na 7 godzin nieprzerwanej pracy. W razie konieczności mikroskop może być również zasilany za pośrednictwem gniazda USB w komputerze. Ponadto można użyć zasilacza sieciowego (kupowanego osobno). Mikroskop nie jest kompatybilny z zewnętrznymi aparatami cyfrowymi. Optyka marki Levenhuk zajmuje pierwsze miejsce w specjalnym rankingu najpopularniejszych i najbardziej znanych producentów tego typu sprzętu w Polsce. 

21. Wizualizer marki Epson ELP-DC07 - pozwalający prezentować materiały w wysokiej jakości, w tym szczegółowe diagramy i strony z książek, dzięki rozdzielczości Full HD 1080p i ośmiokrotnemu zoomowi cyfrowemu. Możliwość regulowania wysokości kamery
i obracania ją o 90o, by prezentować obiekty trójwymiarowe. Dodatkowa nasadka z mikroskopem, pozwoli na wyświetlanie bardzo małych obiektów w czasie rzeczywistym, będzie szczególnie przydatna na lekcjach biologii. Wizualizer jest kompaktowy, ma podświetlenie LED i wbudowany mikroskop oraz nie wymaga dodatkowego źródła zasilania. Jest niewielki i łatwy do przenoszenia w dołączonym futerale, a ramię można złożyć i schować w podstawie.  

22. Dron typu: DJI Ryze Tello EDU - dron  do edukacji języków programowania takich jak Scratch, Python i Swift.  Posiadający aplikację  Swift Playgrounds oraz samouczek do nauki języka programowania SWIFT.    Zaawansowane programowanie: Możliwość napisania kodu, który pozwoli dronowi rozpoznać unikatowy identyfikator każdego pada, a także wykonywać akrobacje lotnicze; możliwość napisania kodu aby kilka dronów latało wspólnie w roju; rozpoznawanie obiektów , śledzenie, rekonstrukcja 3D poprzez programowanie, wizja komputerowa i technologie głębokiego uczenia się.

23. Zestaw do nauki latania dronem typu: Tello EDU - tor do nauki latania dronem wraz
z CYTRONIX Tello Competition Set, do szkolenia umiejętności operowania dronem. Zestaw do nauki latania dronem od firmy CYTRONIX zawierający cztery przeszkody oraz dwa lądowiska - startowe i końcowe, które umożliwiają indywidualne zaprojektowanie toru według naszych upodobań.  

24. Biała tablica magnetyczna - tablica biała do układania obrazków, pisania. Posiadająca aluminiową ramę. Do pisania markerami suchościeralnymi dobrej jakości. Mocowana do ściany za pomocą uchwytów. 

25. Listwa antyprzepięciowa - funkcje dodatkowe listwy:  Bolec uziemienia, Wyłącznik, Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe

26. Kosz na śmieci - kosz na śmieci wykonany z tworzywa sztucznego, z uchylną pokrywą, którą w razie potrzeby można zablokować w pozycji otwartej. Jego powierzchnia jest gładka, co sprawia, że łatwo utrzymać go w czystości. Pojemność: 10l


 

Sprzęt zakupiony w ramach programu #Laboratoria Przyszłości jest wykorzystywany od 1 września 2022r.

Link do filmu promocyjnego – Laboratoria Przyszłości:   https://youtu.be/bY7JTuDc6D0

         Pedagogical therapy

Our school organizes pedagogical therapy classes that develop and activate all intellectual functions and personality characteristics of students, which enable them to fully participate in the didactic and educational process.                                            

The aim of pedagogical therapy is:

 

- Stimulating and improving the development of psychomotor functions.

 

- Compensating for gaps in students' knowledge and skills.

 

- Eliminate school failure and its emotional and social consequences.

Classes are held individually and in groups (from 2 to 5 people).

                                                                                      

                                                                                      Barbara Jasińska, MA

A

A

A

A

bottom of page