top of page

Polska Stulecie Odzyskania Niepodległości

Niepodległość jest w nas!

Jak świętowano w Kikole...

Setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę stała się okazją do wielu pięknych inicjatyw w Szkole Podstawowej w Kikole. Młodzież wzięła udział w ogólnopolskiej akcji wspólnego śpiewania hymnu narodowego. Odbyło się to w piątek, 9 listopada, z udziałem zaproszonych gości. Uczniowie z tej okazji zatańczyli również poloneza oraz układ z flagami do muzyki Chopina.

 

​W niedzielę, 11 listopada, została odprawiona Msza za Ojczyznę w miejscowym kościele, podczas której młodzież zaprezentowała się w montażu słowno-muzycznym, przybliżając m.in. lokalnych bohaterów tamtych czasów.

Po Mszy złożono kwiaty pod pomnikiem bohaterów w centrum Kikoła i oddano hołd poległym za wolność Ojczyzny.

 

​W piątek, 16 listopada, odbyła się uroczysta wieczornica w sali widowiskowej, na którą licznie przybyli mieszkańcy naszej gminy oraz wielu gości, m.in. potomek patrona szkoły, pan Bernard Zboiński. Uczniowie przybliżyli w artystycznej formie najważniejsze fakty z historii Polski, odtworzyli życie kulturalne dwudziestolecia międzywojennego oraz wzruszyli publiczność poezją patriotyczną. Program wieczornicy był bardzo bogaty

 

i różnorodny. Oprócz słowa złożyły się na niego tańce, piosenki i bogata prezentacja multimedialna. Całości dopełniała piękna dekoracja. Ważnym punktem świętowania było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Przebieg uroczystości został sfilmowany i zamieszczony w Internecie.

 

​W szkole, z okazji  jubileuszu, została otwarta izba pamięci, w której wyeksponowano pamiątki przeszłości gromadzone przez nauczycieli od wielu lat oraz dokumenty, które będą przypominały o nas przyszłym pokoleniom, bo jak pisał C. K. Norwid - „Przeszłość jest to dziś, tylko cokolwiek dalej”...

 

                                                                                                                                                          Renata Kilanowska

bottom of page