top of page

III Gminny Konkurs Recytatorski Poezji Angielskiej


23 maja 2025 w Szkole Podstawowej w Ciełuchowie odbył się III Gminny Konkurs Recytatorski Poezji Angielskiej '' I love reciting poems”. Komisja doceniła prezentacje przed publicznością naszych uczennic:

  • II miejsce zajęła Julia Dykowska z klasy V a,

  • III miejsce- Oliwia Kopczyńska z klasy VI a,

  • wyróżnienie- Magdalena Dykowska z klasy IV a

Zuzanna Jankowska z klasy VI a otrzymała dyplom za udział.

Dziewczęta zainteresowały się poezją obcojęzyczną dzięki swoim nauczycielkom: p. Ewie Żuchowskiej, p. Kamili Kotwickiej i p. Kamili Warot. O stroje i rekwizyty wzbogacające wrażenie artystyczne zadbali rodzice.


Gratulujemy serdecznie!


Fotorelacja na szkolnym FB

Ewa Żuchowska

Światowy Dzień Pszczół


Dnia 20.05.2024 r. w Zespole Szkolno- Przedszkolnym obchodzono Światowy Dzień Pszczół. Uczniowie klas I- III przeszli ulicami miasta z plakatami nawiązującymi do ochrony pszczół. Grupa przedszkolna "Skrzaty", uczniowie klas I-III wraz z nauczycielami i rodzicami wspólnie zatańczyli zumbę. Dużo emocji było podczas gry w "Dwa ognie" między klasami I-III.  

Pszczółkowy Dzień odbył się dzięki wsparciu rodziców. Dziękujemy.


Fotorelacja na szkolnym FB

Agnieszka Rygielska

Zdobycie Monte Cassino


"Przechodniu powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie".


"Żołnierze! Kochani moi Bracia i Dzieci. Nadeszła chwila bitwy. Długo czekaliśmy na tę chwilę odwetu i zemsty nad odwiecznym naszym wrogiem. Obok nas walczyć będą dywizje brytyjskie, amerykańskie, kanadyjskie, nowozelandzkie, walczyć będą Francuzi, Włosi oraz dywizje hinduskie. Zadanie, które nam przypadło, rozsławi na cały świat imię żołnierza polskiego. W chwilach tych będą z nami myśli i serca całego Narodu, podtrzymywać nas będą duchy poległych naszych towarzyszy broni. Niech lew mieszka w Waszym sercu. Żołnierze – za bandycką napaść Niemców na Polskę, za rozbiór Polski wraz z bolszewika, za tysiące zrujnowanych miast i wsi, za morderstwa i katowanie setek tysięcy naszych sióstr i braci, za miliony wywiezionych Polaków jako niewolników do Niemiec, za niedolę i nieszczęście Kraju, za nasze cierpienia i tułaczkę – z wiarą w sprawiedliwość Opatrzności Boskiej idziemy naprzód ze świętym hasłem w sercach naszych Bóg, Honor i Ojczyzna" - generał dywizji Władysław Anders przed bitwą do żołnierzy.


18 maja 1944 r. po niezwykle zaciętych walkach 2 Korpus Polski dowodzony przez gen. Władysława Andersa zdobył wzgórze Monte Cassino wraz z ze znajdującym się na nim klasztorem. W bitwie zginęło 923 polskich żołnierzy, 2931 zostało rannych, a 345 uznano za zaginionych.


Film "Zdobycie Monte Cassino" na YouTube

Ireneusz Bednorz

„Noc muzeów”


„Noc muzeów” już 18 maja!

Co się będzie działo w Toruniu, Włocławku i Płocku?


Noc Muzeów to jedyny wieczór w roku, kiedy muzea w różnych miastach na całym świecie udostępniają zwiedzającym swoje wnętrza i to całkowicie za darmo. Nie inaczej będzie w tym roku. 18 maja, w godzinach od 18:00 do 23:59, to niezwykłe wydarzenie, już po raz szesnasty, przyciągnie do różnych instytucji miłośników kultury, sztuki i historii z całego regionu. Będzie się działo! Zapraszamy!


Poniżej w pliku do pobrania znajduje się progrm "Nocy Muzeów".


Renata Kilanowska

PROGRAM Nocy Muzeów - PDF, rozmiar: 1,8 MB

Akcja "MIŚ RATOWNIK"


W naszej szkole zakończyliśmy akcję "Miś Ratownik".  Przekazaliśmy Lipnowskiemu WOPR ponad 70 maskotek, które trafią do najmłodszych pacjentów.

Dziękujemy uczniom za udział w akcji.


Fotorelacja na szkolnym FB


Anna Witkowska

233. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja


„Niech pokolenia pokoleniom podają pamiątkę dnia tego”


Sejm Czteroletni po burzliwej debacie 3 maja 1791 r. przyjął przez aklamację ustawę, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była drugą na świecie i pierwszą w Europie.


Uchwalenie konstytucji było rozpaczliwą próbą ratowania Rzeczypospolitej, której terytorium zostało uszczuplone w wyniku I rozbioru przeprowadzonego przez Prusy, Austrię i Rosję w 1772 r. Konstytucja została uchwalona na Zamku Królewskim w Warszawie.


Ustawa zasadnicza była zapisana w 11 artykułach i wprowadzała trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Gwarantowała prawo powszechnej wolności dla szlachty i mieszczaństwa. Regulowała ona zasady funkcjonowania władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli Rzeczpospolitej Obojga Narodów.


"233. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja" - YouTube


Fotorelacja na szkolnym FB


Agnieszka Kwidzyńska, Dorota Kiełkowska – Kucińska, Ireneusz Bednorz

Konkurs wokalny


Zapraszamy serdecznie do udziału w konkursie wokalnym "Śpiewać każdy może". Uczestnicy przygotowują jedną piosenkę w języku polskim odpowiednio dobraną do wieku uczestnika i umiejętności wokalnych. Termin nadsyłania zgłoszeń do dnia 24 maja 2024 roku. 

Szczegóły konkursu w załącznikach poniżej.


Miejskie Centrum Kulturalne w Lipnie

Oświadczenie o wyrażeniu zgody - DOCX, rozmiar: 16 KB

Regulamin konkursu - DOC, rozmiar: 34 KB

Podziękowanie


Zespół Szkolno - Przedszkolny w Kikole składa serdeczne podziękowanie Panu Krzysztofowi Kuczkowskiemu za przekazanie  książki swojego autorstwa pt. „Gmina Kikół w latach 1939-1945” do biblioteki szkolnej.


Fotorelacja na szkolnym FB


Anna Kroplewska

Zielona szkoła w Górznie


Uczniowie z klas czwartych oraz z klasy piątej naszej szkoły mieli niepowtarzalną szansę obcowania z naturą w Górznieńsko- Lidzbarskim Parku Krajobrazowym. 29 i 30 kwietnia gościli w Ośrodku Edukacji Ekologicznej Wilga w Górznie. Ze wzgórza Bocieniec, na którym usytuowany jest Ośrodek, rozciąga się malowniczy widok na pobliskie jeziora Młyńskie i Górzno oraz na przepiękny leśny rezerwat przyrody Szumny Zdrój. W Ośrodku prowadzone są warsztaty ekologiczno-przyrodnicze. Zajęcia opierają się o dwie przygotowane ścieżki edukacyjne. Pod kierunkiem pana Łukasza uczniowie przeszli obie ścieżki i poznali wiele gatunków roślin oraz usłyszeli różne ciekawostki: 

Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy utworzony w 1990 roku zajmuje powierzchnię 27,8 tys. ha. Obszar parku charakteryzuje się występowaniem urozmaiconej i osobliwej rzeźby terenu (będącej wynikiem ostatniego zlodowacenia), licznych rzek i jezior, różnorodnością flory i bogactwem fauny. Około 70% powierzchni Parku zajmują lasy, głównie grądy oraz bory mieszane i sosnowe. Na terenie Parku znajduje się 6 rezerwatów przyrody: leśne – Szumny Zdrój, Jar Brynicy, Ostrowy nad Brynicą, Klonowo, florystyczny – Czarny Bryńsk, torfowiskowy – Mszar Płociczno.

Wyjście do lasu zostało poprzedzone prezentacją multimedialną, którą przygotował pan Łukasz.


Oprócz wartościowych zajęć był także czas wolny poświęcony na zabawy integracyjne, rozmowy i wspólne, pyszne posiłki. Wieczorem uczestnicy wspólnie oglądali film familijny w sali konferencyjnej.


Wyjątkowo dopisała pogoda oraz humory. Wyjazd był dzięki temu bardzo udany, a nad bezpieczeństwem dzieci czuwali: panie Ewa Góralska i Renata Kilanowska oraz pan Marek Baranowski.


Renata Kilanowska

Korzyści dla Polski po wstąpieniu do UE


Dnia 7.05.2024 roku uczniowie klasy 6a i 8a uczestniczyli w ogólnopolskiej lekcji online „Jakie korzyści dało Polsce członkostwo w Unii Europejskiej”. Podczas spotkania prowadzonego przez prof. Witolda Orłowskiego uczestnicy dowiedzieli się:

  • dlaczego powstała UE,

  • kiedy Polska przystąpiła do UE, dlaczego nie byliśmy w niej od początku,

  • dlaczego Polska otrzymuje pieniądze z budżetu UE? Gdzie widać efekty tych transferów?

  • jakie korzyści daje nam członkostwo w UE.


Fotorelacja na szkolnym FB

Jolanta Kuczkowska, Damian Koralewski

Ogłoszenie


Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego  w Kikole informuje, 

że budynek szkoły przy ul. Targowej 6 

dnia 02.05.2024r. (czwartek) będzie nieczynny. 


Budynek przedszkola przy ul. Zboińskiego 1 

pozostaje otwarty zgodnie z codziennym harmonogramem. 


Za utrudnienia przepraszamy. 


DYREKTOR

mgr Ewa Irena Żuchowska

Chrzest Polski


„Albo Polska będzie katolicka, albo nie będzie jej wcale”


W dniu 2 lutego 2019 r. Sejm Rzeczpospolitej Polskiej przyjął ustawę zakładającą ustanowienie dnia 14 kwietnia państwowym Świętem Chrztu Polski. Chrzest księcia Mieszka I to przełomowe wydarzenie w dziejach państwa i narodu polskiego, uznawane za symboliczny początek polskiej państwowości. Miał on doniosłe znaczenie polityczne, kulturowe i tożsamościowe – wprowadził rodzące się wówczas państwo polskie w krąg cywilizacyjny Europy Zachodniej. Za symboliczną datę Chrztu Polski uznaje się Wielką Sobotę, 14 kwietnia 966 r.


Fotorelacja na szkolnym FB


"Święto Chrztu Polski 14 04" - YouTube


Ireneusz Bednorz

bottom of page