top of page

KULTURA I EDUKACJA

Pragniemy na bieżąco informować naszą Społeczność Szkolną o różnych możliwościach wzięcia udziału w szeroko pojętym życiu kulturalnym. Prosimy również Rodziców, Nauczycieli, Uczniów o zaangażowanie i dzielenie się ciekawymi propozycjami – możemy się wzajemnie ubogacać.

Wakacyjne spotkania z kulturą

Wakacje to czas wypoczynku, ładowania akumulatorów na nowy rok szkolny, ale także okazja, by poświęcić więcej czasu na to, co nas interesuje i sprawia przyjemność.

Instytucje kulturalne prześcigają się w ciekawych ofertach, szczególnie dla dzieci i młodzieży. Warto zwrócić uwagę na wydarzenia planowane w naszej najbliższej okolicy i zarezerwować sobie na nie termin w kalendarzu. A będzie się działo dużo! Poniżej kilka propozycji wartych uwagi i polecenia.

 

1. OFERTA  TEATRU BAJ POMORSKI!

Na afiszu pojawiło się aż 8 tytułów:  ,,Tuwim śpiewany" (PREMIEROWO), ,,Wikingowie z Północnej Ulicy", reż. Punch Mama, ,,Kopciuszek", reż. Ireneusz Maciejewski, ,,Wschód i Zachód Słonia", reż. Ireneusz Maciejewski,  ,,Kocia Szajka i fałszerze pierników", reż. Zbigniew Lisowski, ,,Literkowo", reż. Marta Parfieniuk-Białowicz, Edyta Soboczyńska, ,,Czerwony Kapturek", reż. Andrzej Zaborski,  ,,Kto tam?", reż. Dominika Miękus, Marta Parfieniuk-Białowicz, Edyta Soboczyńska Dodatkowo z okazji 46-lecia partnerstwa miast Torunia i Getyngi zaprezentuje się u nas gościnnie Teatr Korez z przedstawieniem ,,Weltmajstry" w reżyserii Robert Talarczyk! Więcej informacji i rezerwacje: Dział Organizacji Widowisk tel.: 56 652 20 29 wew. 35, 36, 54 e-mail: organizacja@bajpomorski.art.plhttps://bajpomorski.art.pl/repertuar,13,pl.html

2. BELLA SKYWAY W TORUNIU

Toruński Bella Skyway Festival odbędzie się w dniach 20 - 24 sierpnia 2024 roku, będzie miał formę otwartej imprezy, zachęcającej do swobodnego spacerowania po Starówce i odkrywania jej uroków.

"Zgodnie z tegorocznym motywem przewodnim festiwalu podczas wyboru prac szczególna uwaga będzie poświęcona instalacjom, które wpisują się w motyw "Overflow" - pojęcie znane także adeptom informatyki, związane jednak przede wszystkim z wodą, co w sferze skojarzeń, pozwala pogodzić pozornie przeciwstawne dziedziny: technologię i naturę" - pisze na swojej stronie organizator, a jest nim Toruńska Agenda Kulturalna.

 

3. PIWNICA HANZY W TORUNIU

Rynek Staromiejski 1

 

tel.: +48 606 567 346

piwnica.hanzy@gmail.com

https://piwnica-hanzy.webflow.io/

 

Piwnica Hanzy jest interaktywną atrakcją turystyczną, w której goście mają czynny wpływ na przebieg wydarzeń, w drodze losowania określają, jakie historie utworzą scenariusz danego spotkania.

Grupa zostaje podzielona na kilka obozów kupieckich - przedstawicieli danego hanzeatyckiego miasta. Następnie poznaje ideę kupieckiego zrzeszenia miast średniowiecznych oraz historie poszczególnych ośrodków miejskich, by następnie współzawodniczyć w szeregu zadań różnego typu.

Całość odbywa się pod opieką doświadczonych animatorów, którzy w zabawny, ale nie pozbawiony edukacyjnych walorów sposób czuwają nad całym przedsięwzięciem.

 

4.  MUZEUM ZABAWEK I BAJEK W TORUNIU

 

Ducha św. 12

 

tel.: 518 577 444

biuro@muzeumzabawekibajek.pl

https://www.muzeumzabawekibajek.pl/


 

Muzeum zabawek z XIX i pierwszych dekad XX wieku; oferuje nie tylko kolekcję lalek, misiów, wózków, kolejek, samochodów, klocków, gier planszowych i innych zabawek, ale również wystawę starych fotografii dokumentujących szczęśliwe dzieciństwo z minionych lat, projekcję starych bajek na dawnych projektorach oraz warsztaty artystyczne i literackie dla dzieci i młodzieży inspirowane prezentowaną kolekcją.


 

5. MUZEUM PIŚMIENNICTWA I DRUKARSTWA W GRĘBOCINIE

 

Szkolna 31

 

tel.: 56 674 92 00

edukacja@grebocin.pl

https://muzeum.grebocin.pl/

 

Warsztaty to idealna propozycja dla każdego, kto lubi zapach farby drukarskiej i chce dowiedzieć się skąd pochodzi papier. W tematykę warsztatów wpleciona jest ciekawa historia regionu w której w XVII wieku znajdowała się najnowocześniejsza papiernia w Polsce. Nawiązuje się również do historii drukarstwa toruńskiego i atmosfery średniowiecznych klasztornych skryptoriów.

 

6. WAKACJE Z CHOPINEM W SZAFARNI

 

Szafarnia 1, 87-404 Radomin

Ośrodek Chopinowski w Szafarni zaprasza na cykl niedzielnych koncertów. Wstęp wolny.

https://szafarnia.art.pl/concerts/

 

7. MIĘDZYNARODOWY TURNIEJ RYCERSKI W GOLUBIU- DOBRZYNIU

 

Oddział PTTK im. Zygmunta Kwiatkowskiego, gospodarz Zamku Golubskiego, serdecznie zaprasza na 48. Wielki Międzynarodowy Turniej Rycerski, który odbędzie się w dniach 5-7 lipca 2024 roku. Turniej golubski jest jednym z najstarszych i najbardziej znanych współczesnych turniejów rycerskich w Polsce i Europie.

 

„Noc muzeów” już 18 maja!

Co się będzie działo w Toruniu, Włocławku i Płocku?

Noc Muzeów to jedyny wieczór w roku, kiedy muzea w różnych miastach na całym świecie udostępniają zwiedzającym swoje wnętrza i to całkowicie za darmo. Nie inaczej będzie w tym roku. 18 maja, w godzinach od 18:00 do 23:59, to niezwykłe wydarzenie, już po raz szesnasty, przyciągnie do różnych instytucji miłośników kultury, sztuki i historii z całego regionu. Będzie się działo! Zapraszamy!

Pobierz program "Nocy Muzeów" - PDF, rozmiar: 1,8 MB

bottom of page